Kifogások – avagy mered-e vállalni a vágyaidat?

Biztosan Te is szoktál beszélgetni barátokkal, ismerősökkel, rokonokkal az életről, arról, hogy ki hol tart élete pályáján? Ilyenkor bizonyára szóba kerül, hogy miken kellene változtatni, melyek azok az életterületek, amik nem úgy működnek, ahogy azoknak kellene, majd néhány lehetséges megoldási, változtatási javaslat.

Eddig minden szép és jó, azonban gyakran rendkívül hamar előkerülnek a kifogások, melyek többnyire a:

–          „tudom, hogy változtatnom kéne, DE…”,

–          „tudom, hogy nem jó így, DE…”

–          „neki tényleg sikerült, DE nekem úgysem menne…” típusú válaszok, reakciók formájában születnek meg.

Számos esetben már gyerekkorban megtapasztalt rossz minták, a bizonytalanság és félelmek beültetése okozza a problémát. Sok szülő nem engedi tapasztalni, próbálni gyermekét, és mindentől védve inkább „elzárja” a külvilágtól. Sajnos ilyen esetben felnőttként is bizonytalan, labilis, és inkább a kényelmi zónában maradó felnőtt cseperedik a gyermekből, aki sokkal hajlamosabb a kifogásokkal jönni, mint sem legalább megpróbálni.

Ilyenkor hasznosnak tartom a kérdések feltevését, ugyanis azok erejében mélyen tudok hinni. Számos félelemre, negativitásra, lelki blokkra és korlátra tud gyógyírként hatni.

Kép forrása: nicheaccountancy.com

Kép forrása: nicheaccountancy.com

Arra kérlek, hogy ha Te, vagy egy számodra kedves ember egy kifogásokkal teli lavinát indít el, állítsd le őt vagy magadat az alábbiakhoz hasonló kérdésekkel:

–          Mitől félsz?

–          Miért a könnyebb utat választanád?

–          Hiszel-e magadban?

–          Miért szeretnéd elérni az adott vágyadat?

–          Mit éreznél akkor, ha sikerülne elérned a vágyott változást?

Ahhoz ugyanis, hogy ki tudjunk szakadni a kifogások negatív bűvköréből, muszáj megismernünk azok forrását, és ennek egy kis szelete, hogy kérdéseket teszünk fel és válaszolunk meg. Azt látom, hogy a félelmekből fakadó kifogások, reakciók sokszor reflexszerűen, az emberbe kódolva automatikusan jelentkezik.

Hogy miért is?

Többnyire van bennünk egy belső ellenállás a jó irányába. Igen, furcsán hangzik, de sok emberben az idők folyamán kialakult egy védekező, leblokkoló, inkább megállásra és a kényelmi zónában maradásra bíztató mechanizmus. Ez sokszor gyerekkorból, vagy sokak hitrendszere szerint előző életekből fakad. Ha valami újat, jót, olyasmit érhetne el, amit korábban még nem, akkor önmaga kezdi el gyártani a kifogásokat, hogy miért is nem lehetséges annak megszerzése. Sokan észre sem veszik, de egyszerűen addig gyártják a negatív halmazt, míg valódi meggyőződésükké válik, hogy esélytelen az előremozdulás.

Úgy gondolom, hogy abban mindannyian egyetértünk, hogy ha nem merjük meglépni a vágyainkat, akkor annak számos következménye lehet:

–          elfojtott vágyak szerint különböző testi-lelki betegségek

–          kilátástalanság érzése

–          szomorúság, rossz közérzet, kedvetlenség, levertség

–          unalom, motiválatlanság

Ugye, Te sem akarod így leélni az életed? Ugye Te sem akarod, hogy a szeretteid, vagy saját blokkjaid, korlátaid, félelmeid és kifogásaid megbetegítsenek, lefogjanak és meggátoljanak egy jobb életben?!

Kép forrása: www.4girls.co.il

Kép forrása: www.4girls.co.il

De mégis mit tehetünk, ha belőlünk vagy szerettünkből elkezdenek áradni a kifogások, hogy miért nem tudunk bizonyos célokat elérni, és miért is elégszünk meg inkább azzal, amink van – ezzel kihagyva a fejlődés lehetőségét?

  1. Ha épp beszélgetsz valakivel, és a kifogásait, félelmeit osztja meg éppen veled, vagy a saját gondolataidban születnek meg a kifogások, akkor állítsd le a másikat, vagy magadat és kérdezd meg: Mi lenne, ha mégis sikerülne? Mi lenne, ha kiderülne, hogy nem is annyira nehéz elérni a vágyott célt? Mi lenne, ha azt mondanám, hogy csak rajtad múlik?
  1. Írd össze, hogy mit adna, ha mégis elérnéd, amit szeretnél. Lehet, hogy nehéz lesz a kifogások és az azokat okozó félelmek halmazát elengedni, ám mégis arra biztatlak, hogy próbáld meg. Haladj szép sorban, elengedve a fantáziád. Próbáld meg minél jobban átérezni, hogy milyen lenne, ha mégis bele mernél vágni? Miket éreznél akkor? Büszke lennél-e magadra? Mikkel lennél gazdagabb?
  1. Ki az, akit tisztelt, becsülsz, és nagyra tartasz, mert az álmai szerint él? Ő mit tenne? Vajon ő is a kifogásokkal jönne, vagy egyszerűen belevágna abba, amit igazán szeretne? Kalandozz el, játssz a gondolattal és próbáld meg minél részletesebben beleképzelni magad egy általad sikeresnek vélt ember helyzetébe.
  1. Vegyél igénybe segítséget! Nem szégyen szakember segítségét kérni, ha úgy érzed, hogy elakadtál, és a korlátaid, kifogásaid csapdájába estél. Ha Te, vagy egy kedves ismerősöd hajlamos erre, akkor remek megoldás lehet kineziológia , hiszen sokszor régről hozott minták, gyerekkorban belénk égetett blokkok okozzák a probléma gyökerét, melytől sokkal könnyebb segítséggel megszabadulni, mint egyedül.

 

Záprel Helga

Kineziológus tanácsadó, természetgyógyász-akupresszőr

www.zaprelhelga.hu