Ahogy a címből már kiderült, az illóolajakról / esszenciális olajakról szeretnék egy rövid összefoglalót megosztani. Bízom benne, hogy hasznodra válik, és a hétköznapjaidban is
tudod majd okosan alkalmazni az olajakat.
Először is, mit is kell tudni az olajakról?
Az esszenciális, éterikus olajakat az adott növény egy-egy részéből nyerik ki, különböző durvább és finomabb eljárásokkal. Természetesen a finom, hideg eljárások során marad meg a növények magas hatóanyag tartalma, de sajnos erre nem minden gyártó figyel oda. Helyes eljárás során, ami a növényben volt hatóanyag, az a kis üvegcsében fokozottan megjelenik, hiszen 1-1 üvegcse olajhoz sok esetben hatalmas mennyiségű növényre van szükség, így erős koncentrátumként is tekinthetünk rájuk.
Milyen olajakat használjunk?
Belélegezni, esetleg bőrre kenni, vagy terápiás kezelésekre felhasználni kizárólag csak a legmagasabb minőségű, ellenőrzött és biztosan permetszermentes ültetvényekről származó, magas hatóanyag tartalmú növényeket lepárló cégektől származó olajakat szabad, bázisolajjal keverve. A ma, Magyarországon kapható olajak többsége nem rendelkezik megfelelő minőséggel, így bőrre kenve, vagy belélegezve veszélyesek lehetnek. Remek alternatíva pl.a Young Living esszenciás olaj, mely a legmagasabb minőséget képviseli. Számos országban használják az olajakat belsőleg fogyasztva, melyet személy szerint semmi esetre sem javaslok, hisz komoly problémákat okozhatnak. Magyarországon az illóolajak belsőleg történő felhasználása alapvetően nem engedélyezett.
Hogyan hatnak az esszenciális, éterikus olajak?
Az éterikus olajak több száz kémiai vegyületet tartalmaznak, melyek csak a 100%-os tisztaságú formában érnek el pozitív hatást. Képesek a sejtfalon átjutni (míg a többi illóolaj rátapad), s közvetlenül a szövetekben, illetve a vérben fejtik ki jótékony hatásukat. Az illatok komoly biofizikai hatással bírnak a szervezetünkre. Egy-egy szintetikus illat, legyen az parfüm, tisztítószer, vagy mesterséges, tartósítószer tartalmú illóolaj, károsan hat az agyra, hormonrendszerre, idegrendszerre, bőrre kerülve pedig súlyos irritációt okozhat.
Az illatmolekulák a szervezetünk limbikus rendszerén és egy ingerreakció mechanizmuson át képesek a testünk, lelkünk, szellemünk állapotát gyógyítóan befolyásolni. Beindítják a gyógyulási folyamatokat, elősegítik a jó hangulatot, nyugalmat, testi, lelki egyensúly elérését.
Az esszenciális olajak bizonyos kezelések alapjai is lehetnek, ezek közül két teljesen különböző, ám nagyszerű technika:
1. Esőcsepp technika/Gerincterápia során a gerincre, és talpra cseppentenek nyolcféle olajat, melyek fájdalomcsillapító, stresszoldó, lazító, izomgörcsöket oldó hatással bírnak. A speciális, lágy technika során a test a terápiás hatású olajakkal feltöltődik és úgy érzi, mintha kicserélték volna.
2.Feelings Therapy / Érzések terápiája során hatféle speciális minőségű esszenciális illóolaj keveréket használunk, melyek a test meghatározott pontjaira csepegtetve, finoman bemasszírozva, szavak nélkül és teljes ellazulás mellett oldják fel az érzelmi blokkokat azáltal, hogy bejutnak a vérkeringésbe, s kihatnak a teljes testi, lelki, szellemi állapotunkra. A kezelés során az alábbi érzésekkel dolgozunk: Elengedés, Bátorság, Harmónia, Jelen pillanatai, és a Belső Gyermek, melyekhez mind-mind más Young Living terápiás hatású olajat használunk.
Nézzük meg, melyek az alapvető olajak, amik jótékony hatásuk miatt, minden háztartásban elkélnek, viszont csak belélegezve, illetve bőrre csepegtetve, bemasszírozva használjuk:
1. Levendula hatóanyag tartalmának köszönhetően
– nyugtat, így párnára, csuklóra csepegtetve elűzheti a feszültséget
– a terápiás minőségű levendula olaj hatóanyagai révén közvetlenül sebre, égésre, napégésre, horzsolásra cseppentve igazán gyors gyógyulást eredményezhet,így kisgyerekeseknek mindenképp alapolaja lehet
– elűzi a szúnyogokat, élősködőket, akár állatra, akár emberre cseppentünk belőle
2. Citrom (közvetlen napsugárzást, a bőrre cseppentés után 72óráig kerülni kell):
– tisztít, fertőtlenít, legyen szó akár a testről, akár bútorokról, akár kézről- illata felfrissít
– segíti a koncentrációt, így a tanulás során remek társunk lehet
3. Borsmenta hatóanyagai segíthetnek:
– hányinger, gyomorrontás, hasfájdalom esetén segíti visszaadni a komfortérzetet
– nyáron remek frissítő, ha a test bizonyos pontjaira csepegtetünk belőle
– a fentiek mellett utazás esetén is remek segítség, hiszen a levendula mellett a borsmentát sem kedvelik az élősködők, sem a legyek, így ha elutazunk, vagy csak a kertben pihenünk, legyen nálunk borsmenta
– utazás során gyomor tájékra kenni, illetve belélegezni ajánlott
Fontos megjegyezni, hogy az illóolajak, esszenciális olajak természetesen nem helyettesíthetik az orvosi ellátást, konzultációt, gyógykezelést! Egyes olajak kizárólag bázisolajjal keverve kerülhetnek bőrre. Bármi problémája van, először az orvosához forduljon, s ha az állapota engedi, vegye hasznát az illóolajaknak, melyhez már mi is tudunk segítséget nyújtani.